Ana Sayfa
13 Ocak 2022 ( 591 izlenme )
Reklamlar

Enes Kara'nın ardından bu açıklamayı yaptı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, üniversite öğrencisi Enes Kara'nın Nurcuların yurdunda yaşamına son vermesinin ardından başlayan "tarikat ve cemaatler kapatılsın" tartışmalarıyla ilgili konuştu. Babacan, "Cemaatler ve tarikatlar, bu toprakların yüzlerce yıllık bir geleneği" ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KRT TV'de Günaydın Türkiye programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Babacan, Nurcuların yurdunda gördüğü baskıları, gelecek kaygısını anlatan ve yaşamına son veren Enes Kara'nın ardından başlayan tartışmalar hakkında açıklama yaptı. Babacan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Cemaatler ve tarikatlar, bu toprakların yüzlerce yıllık bir geleneği" ifadelerini kullandı.

"Yasaklamakla hiçbir şeyi çözemiyorsunuz" diyen Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

Ali Babacan'dan Enes Kara açıklaması: Siz kapatmaktan bir şey bilmiyor  musunuz?

"Yasakladığınızda kayıt dışına çıkıyorlar, daha gizli saklı oluyor her şey. Biz her zaman özgürlüklerden ve şeffaflıktan yanayız. Devletin denetim fonksiyonunun adil bir şekilde sürekli devrede olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasakçı bir zihniyetle yüz yılların geleneğini yok edemezsiniz. Bir araya gelip ibadet yapacaklarsa ya da bir şeyler yapmak istiyorlarsa bunu gizli saklı yapmaya başlarlar.

"DEVLET BU YAPILARLA ÖZEL İLİŞKİYE GİRMEMELİ"

Devletin bu yapılarla herhangi bir özel ilişkiye asla girmemesi lazım. Devlete nüfuz etmek, devleti yönetmeye çalışmak, devlet yönetiminde etkili olmak, devlet gücünden hisse almak gibi işlere girdiği zaman devletin ‘Orada dur’ demesi lazım. Siz ehliyeti, liyakati, adaleti, fırsat eşitliğini getirin; cemaatler zaten kendi alanlarında kalacaktır. Devlet tarafındaki yanlışlıklar, cemaatler tarafındaki yanlışlıkları bir bakıma besliyor."

"ENES'İN ARDINDAN ŞUNLAR BUNLAR KAPATILSIN DİYORLAR"

Babacan geçen gün(12 Ocak) düzenlediği basın toplantısında Enes Kara hakkında açıklamalarda bulunmuş ve Enes'in intiharı sonrası cemaat ve tarikat yurtlarının kapatılmasını isteyenleri kastederek, "Gencecik Enes'in ardından şunlar bunlar kapatılsın diyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Babacan sözlerinin devamında ise şunları söylemişti:

"Ülkedeki hukuk kırıntısının sahibi olarak bir Anayasa Mahkemesi kalmış, onu da kapatalım diyor. Almışlar ellerine bir çekiç, gördükleri her şeyi çivi sanıp saldırıyorlar. Bu ülkede kapatmak dışında başka bir çözüm önerisi yok mu?"

Kaynak: Odatv.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk büstüne kin dolu saldırı İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya saldırı anı Saray'dakileri uzun uzun düşündürecek Altaylı konuklarını böyle susturdu.