Koronavirüsü Bitirecek Aşıyı Açıkladı

927 izlenme 27 Mart 2021
Reklamlar
Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de burundan sprey şeklinde uygulanabilen ‘İntrazanal Covid’ aşısında Faz1 çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını açıklamıştı. Bu aşıda verimliliğin oldukça yüksek olacağı, sadece 1 yıl içinde 250 milyon doz üretilebileceğini ifade etmişti.
Bulaşıcı Engelleyecek Tek Aşı

Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan, ‘İntrazanal Covid’ aşısı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ceyhan, şimdiye kadar üretilen tüm koronavirüs aşılarında hedefin salgını sona erdirmek olduğunu dile getirdi. Pandeminin sona erdirilmesi için yapılması gerekenin de bulaşı engellemek olduğunu ifade etti.

“Bulaş yalnızca canlı bir koronavirüs aşısı ile engellenebilir. Canlı koronavirüs aşısının 3 yıldan önce geliştirilmesi de pek mümkün gözükmüyor. Yakın zamanda elimize geçebilecek bulaşı önleyen tek aşı ‘İntrazanal Covid’ aşısı olacak gibi gözüküyor. Pandemide bir aşı üretilirken dikkat edilmesi gereken noktaların başında kolay üretimi ve kolay ulaşımı geliyor. Bu aşının üretiminin diğer aşılara nazaran daha hızlı olmasını bekliyoruz ayrıca uzun süre de dayanıklı olacak. Şu anda kullanımda olan pek çok aşıda bunları görmek mümkün değil.” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, 2019 yılının sonundan beri ‘İntrazanal Covid’ aşısı için çalışmaların olduğunu belirterek, “10’dan fazla grubun bu aşı üzerinde çalışmalar sürdürdüğünü biliyoruz. 10 Ocak tarihinde Faz1 çalışmasına geçen bir grup var. Başarılı olması halinde pandemiye karşı aşılamada çok büyük kolaylıklar sağlayacak. Aşının birkaç firma tekelinde olması temin konusunda sıkıntılar yaratabilir, bundan dolayı daha fazla üretici firma olması gerekiyor. İntrazanal aşı geliştiren firmaların birçok devletle görüştüğünü biliyoruz, aşının başarılı olması durumunda devletler şimdiden bağlayıcı anlaşmalar yapmak istiyor.” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, inaktif aşıların güvenlik konusunda problemli aşılar olduğunu dile getirerek, “Genele bakıldığında sıkıntının aşının etkinlik düzeyi ile ilgili olduğunu görüyoruz, aşıyı koldaki kasa uyguluyoruz ve virüs kana gelene kadar karşısına bir savunma çıkmıyor, kana geldiğinde antikorlar virüsle savaşmaya başlıyor, virüsün burun yoluyla bulaştığını biliyoruz, İntrazanal Covid aşının burundan uygulanması da virüsün giriş noktasında bir savunma ile karşılaşmasını sağlayacaktır.” dedi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'li tütün üreticis isyan etti Cengiz'in oteline 50 milyon TL 'teşvik' Kabine toplantısında alınan kararları açıkladı. AKP teşkilatı hakkında çarpıcı iddia