Yılmaz Özdil, gazeteci Ruhat Mengi’nin YouTube kanalı Her Açıdan TV’ye konuk oldu.

Dünyayı saran ölümcül corona virüsü konusuna değinen Mengi, olayın tüm ciddiyetine rağmen Türkiye’de hâlâ durumu kavrayamayan çok sayıda vatandaş olduğunun görüldüğünü belirtti.

Kayseri'de umreden dönen bir kişi corona virüsünden öldü!
Kayseri'de umreden dönen bir kişi corona virüsünden öldü!
“Maske bile takmadan yan yana balık tutanlar, el ele halay çekenler ve oyun oynayanlar, pazarlara gidenler. Bunlar hakikaten önlenemiyor” ifadelerini kullanan Mengi, Yılmaz Özdil’e “Bu vatandaşlarımıza durumun ciddiyeti nasıl anlatılmalı?” diye sordu.

Yılmaz Özdil de Mengi’nin sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:

* Burada iki tane çok ciddi problem var.

* Birincisi, kavrama, algılama, idrak etme meselesi. İkincisi de iletişim.

* Şimdi evet birtakım gerizekalıların hâlâ bu durumu ciddiye almadığını, sokakta halay çektiklerini, balık avladıklarını falan görüyoruz ama aslında bunun temel sebebi, bu çok ağır tehlikenin yani gelişmiş ülke liderlerinin İkinci Dünya Savaşı’ndan beri insanlığın karşılaştığı en büyük tehdit olarak nitelendirdikleri tehlike, aslında Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler tarafından tam idrak edilemedi.

* Yani aslında devlet, bunun alarmını ciddi şekilde kavrayıp veremediği için millete yansıması da işte bu kadar uzun sürdü.


* Şu anda nereden bakarsanız aslında bu virüs tehdidi başlayalı 4 ay oldu, Türkiye’de alarm zillerinin çalması bir aydan fazla oldu, ama hâlâ devleti yönetenlerin tam idrak edemediğini, işporta tezgahında mal satar gibi bugün bunu yarın bunu gibi birtakım tedbirlere başvurduğunu görüyoruz. Bu sebeple bunun topluma yansıması da aynı oluyor.

* Devlet tam idrak edemediği için vatandaş da henüz maalesef tam idrak edememiş durumda.

* Mesela, size şöyle bir örnek verebilirim. Bugün sokağa çıkanları neredeyse suçlayan devlet büyüklerimiz, dünyada ölümler takır takır başlamışken insanlarımızı umreye gönderdi ve o insanlarımızı hiçbir kontrolden geçirmeden hiçbir uyarıda bulunmadan ülkeye soktu.