Ana Sayfa
28 Nisan 2022 ( 118 izlenme )
Reklamlar

2022 Avrupa Ödülü’nün Sahibi İzmir Oldu

2022 Avrupa Ödülü’nün Sahibi İzmir Oldu

 

1955 senesinden bu yana Avrupa Konsey Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Avrupa Ödülü’nü bu sene İzmir aldı. Avrupa standartlarını ve normlarını hızlı bir şekilde benimseyen bu kuralların yayılmasını sağlayan bu ödül, bu konuda verilen en üst noktada olan ödüller arasındadır. Her sene Avrupa Konsey Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Avrupa Ödülü’ne bu sene İzmir layık görüldü.

 

5 şehri geride bırakan İzmir bu 2022 senesinin Avrupa Ödülü’nü kazanan şehir olmayı başardı. Bu haberi sosyal medya üzerinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer duyurdu. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer paylaşımında şu sözlere yer verdi; “Güzel İzmir'im, bu gurur hepimizin! Avrupa Konsey Parlamenterler Meclisi tarafından Avrupa değerlerini en iyi temsil eden kent seçilerek ‘2022 Avrupa Ödülü’nü’ kazandık. Gençler, umut bu topraklarda hep vardı, yitirmeyin. Beraber yeşerteceğiz.” sözlerini kullandı.

 Avrupa Konseyi'nden İzmir'e '2022 Avrupa Ödülü'

İzmir’in Bir Dayanışma Kenti Olmasına Vurgu

 

2022 Avrupa Ödülü İzmir’e layık gören Avrupa Konsey Parlamenterler Meclisi de bu konuyla alakalı bir açıklamada bulundu. Bu açıklamada İzmir Avrupa'daki belediyeler ile çok iyi anlaştığını ekonomik, siyasi ve kültürel alanda dikkat çekilerek İzmir Enternasyonal Fuarı,

 

Balkan Halk Dansları Festivali, Uluslararası İktisat Kongresi gibi çok büyük etkinliklerin şehirde her sene düzenlendiği ifade edildi. Diğer yandan açıklamada şu noktalarda yer verildi; İzmir şehrinin birçok önemli uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapması ve çeşit çeşit etkinliklerle Avrupa Günü’nün önemi vurgulanarak kutladığınılması gerektiğinden bahsedildi.

 

En Üst Seviyedeki Ödül

 

Avrupa Konsey Parlamenterler Meclisi tarafından 1955 tarihinden beri Avrupa Ödülü verilmektedir. Avrupa Ödülü, Avrupa vatandaşları ile aradaki ilişkileri kuvvetlendirmek ve geliştirmek için en önemli araçlardan biridir. Ödüle sahip olan şehirler uluslararası görünürlüğü ve Avrupa belediyeleri ile iletişimi kuvvetleniyor.

 

 Avrupa Konsey Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Avrupa Ödülü önce Şeref Bayrağı ve Şeref Plaketi belediye başkanlarına teslim ediliyor. En son 1970 yılında “Şeref Bayrağı”, 2014’te ise “Şeref Plaketi” ödülünü almıştı. Uluslararası faaliyetlere katılan İzmir, bu senede “Şeref Bayrağı” ve “Şeref Plaketi”ne layık görüldü.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Zafer Bayramı etkinlikleri yasaklanırken Lütfi Elvan istifa etti Tanju Özcan'dan Nagehan Alçı'ya ayar. Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma