Ana Sayfa
27 Mayıs 2020 ( 312 izlenme )
Reklamlar

AKP ve MHP’nin belediye Hamlesi

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Saray ittifakının, seçim ve yerel yönetimlere ilişkin mevzuatlarda yapacağı değişiklik düzenlemesinde belediye meclislerinde meclis başkanının TBMM’deki gibi seçilerek göreve geleceğinin planlandığını yazdı.


Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP ve MHP’nin belediye meclislerinin yapısını değiştirecek bir çalışma yürüttüklerini iddia etti. Sarıkaya, söz konusu çalışma ile belediye belediye meclisi başkanlarının seçimle başa gelmesinin amaçlandığını kaydetti.
İBB MECLİSİ TOPLANTISI YİNE CANLI YAYINLANACAK
Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında söz konusu düzenlemenin 2021 yılı ilkbaharında tamamlanmasının amaçladığını belirterek, “Buna göre seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinin doğal başkanı olamayacak; belediye meclisleri TBMM gibi başkanını kendisi seçecek” ifadelerini kullandı.

Sarıkaya ayrıca, Millet İttifakı’nın kazandığı belediyelerde meclis çoğunluğunun Saray İttifakı’nda olduğuna dikkat çekti.

Muharrem Sarıkaya’nın “Siyasette “çifte beş” dönemi” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Çalışma ile yerel yönetimlere ilişkin düzenlemeler de yapılmış.
Burada dikkat çeken ise belediye başkanı ile belediye meclisleri arasındaki çelişki…
Örneğin İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya’da belediye başkanını Millet İttifakı desteğindeki CHP adayları kazandı, ancak belediye meclislerinde Cumhur İttifakı ağırlıklı oya ulaştı.

Belediye başkanlarının hemen hepsi azınlıkta kaldı…
Bu durum dikkate alınarak, belediye meclislerinde de başkanlık sisteminin tüm kurallarının uygulanmasına karar verilmiş.”

TBMM BAŞKANI GİBİ
“Nasıl ki Cumhurbaşkanı ile TBMM birbirinden farklı işlev görüyor, Cumhurbaşkanı da Meclis oturumunu yönetmiyorsa, benzer durumun belediye meclislerinde de uygulanmasına yönelik çalışma başlamış.
Ankara Belediye Meclisi, Yavaş başkanlığında ilk kez toplandı ...
Buna göre seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinin doğal başkanı olamayacak; belediye meclisleri TBMM gibi başkanını kendisi seçecek.
Oturumu da seçilen başkan veya yerine gösterdiği başkanvekilleri yönetecek.
Bu düzenlemelerin ne zaman çıkabileceğini sordum.

Covid19 nedeniyle uzun ara veren ve gelecek hafta Salı günü çalışmalarına kaldığı yerden başlayacak olan TBMM’de bütün bu değişikliklerin bu yasama yılında tamamlanmasının zor olduğuna dikkat çekildi.

Görünen o ki TBMM Ekim’de açıldıktan sonraki çalışma takvimi ve bütçe de dikkate alındığında, gelecek yılın ilkbaharına kadar tamamlanması olası…”


Kaynak:tele1.com.tr

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ayvatoğlu’nun dosyasından “Lili” çıktı Bahçeli grup toplantısında ne söyledi... İşte ABD'nin geride bıraktıkları Bu da oldu.