Ana Sayfa
21 Ocak 2022 ( 249 izlenme )
Reklamlar

Demirören ve müteahhitleri kurtarma operasyonu

Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, ekonomi reform paketindeki bir maddenin müteahhitler ve Demirören’i kurtarmak için hazırlandığına dikkat çekti.

Yapılan son düzenleme ile Bankalar artık sadece batık değil aynı zamanda canlı kredilerini de varlık şirketlerine satabilecek. Bu düzenleme özellikle kamu bankalarının büyük müteahhit ve Demirören gibi kredilerinin yüzde 10 gibi bir karşılıkla varlık şirketlerine devredilmesinin önünü açıyor.

Ekonomi Reform Paketi’nde yer alan Varlık Yönetim Şirketlerinin (VYŞ) kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik eylemler kapsamında; varlık yönetim şirketleri için yasal altyapı oluşturulması yönünde adım atıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş Ve Faaliyet Esasları İle Devralınacak Alacaklara İlişkin İşlemler Hakkında Yönetmelik ile sektörün çalışma esasları düzenlendi.

Yeni yönetmeliğe göre mevcut durum itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetim ve denetimine tabi tüm banka ve banka dışı mali kuruluşlar ile para sermaye piyasaları ve sigortacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların sadece donuk alacaklarının değil canlı alacaklarının da varlık yönetim şirketlerine satabilmesinin önü açıldı.
10 kişinin serveti 500 bin liralık 316 bin eve denk: Milyonlar yoksul  zenginler milyarder
AMAÇ MÜTEAHHİT VE DEMİRÖREN’İ Mİ KURTARMAK?

Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, bu düzenleme ile özellikle kamu bankalarının elindeki büyük müteahhit kredilerinin varlık şirketlerine devredilmesinin yolu açtığına dikkat çekti.

Özdemir şöyle konuştu:

"Bankalar batık kredilerini varlık şirketlerine yüzde 2 ile yüzde 4 arasında bir rakama varlık şirketlerine devrediyor. Varlık şirketleri ise satın aldığı bu kredileri pazarlık usulü vatandaştan ya da şirketlerden tahsil edebiliyordu.

Örnek olarak bankaya borcu olan bir vatandaşın söz konusu kredisi varlık şirketine 3 bin lira civarı bir rakama satılıyor. Varlık şirketi bunu vatandaştan tahsil etmeye çalışıyordu. Bazı varlık şirketleri bu borcu tahsil etmek için yüzde 50 hatta 70’e kadar iskonto yapıyordu."

1 MİLYAR DOLARLIK BORÇ 100 BİN DOLARA SATILACAK?

"Bu son düzenleme ile bankalar elindeki canlı krediyi varlık şirketine satabilecek. Örnek olarak bir kamu bankası 1 milyar dolarlık kredisini, tahsil edemeyeceğini düşünerek bunu varlık şirketine 100 bin dolara satabilecek. Varlık şirketi ise bunu söz konusu şirket ile anlaşarak isterse 100 bin dolar kar üstüne koyarak 200 bin dolara anlaşabilecek."

KİMLERİ KAPSAYACAK?

"Yeni düzenleme ile özellikle Demirören ve bazı müteahhitlerin kamu bankalarına olan borçlarının teknik anlamda devredilebileceği belirtiliyor. Ancak kamu bankalarının bu kredileri varlık şirketlerine satıp satmayacağı bilinmiyor."

Kaynak:yenicaggazetesi.com.tr

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

90'larda hayat böyleydi' diyenlere... Bozkurt diye yola çıkarıldı Marketlerdeki büyük soygun Meral Akşener Ankara’da gözyaşlarını tutamadı