Katliam Muğla'da başladı...

1280 izlenme 31 Mart 2022
Reklamlar

Muğla İkizköy’de LimakYK Enerji ortaklığının kamulaştırılmış alanda sökmeye çalıştığı zeytinlere karşı bölge halkı karşı çıktı. Şirketlerin maden ocağı açmak için söktüğü zeytin ağaçlarına sahip çıkan köylüler ve çevreciler polis tarafından gözaltına alındı..

Maden Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasının ardından Muğla İkizköy’de YK Enerji ve Limak, Işıkdere bölgesindeki zeytin ağaçlarını sökmeye başladı. Yaşanan olayın duyulmasının ardından bölge halkı ve çevreciler zeytinlikleri korumak için bölgeye geldi.

Zeytinliklerin sökümünü engellemek isteyen bölge halkına müdahalede bulunan şirketin özel güvenlikleri, çok sayıda kişiyi darp etti.

Olay yerine gelen jandarma ekipleri ise sökümü durdurmak isteyen çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında EMEP İl Başkanı Nuri Alikoç ve TİP Muğla İl Başkanı Volkan Çetin’in de olduğu belirtildi. Öte yandan bölgede 8090 yaşında olduğu tahmin edilen yaklaşık 30 ağacın tahrip edildiği belirtildi.

TARKAN’DAN TEPKİ

Ünlü sanatçı Tarkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Zeytin ağaçlarımız katlediliyor. Çok üzülüyorum. Yazıklar olsun" dedi.

Paylaşımında duruma sert tepki gösteren Tarkan, şu mesajı paylaştı:

“Zeytinliklerimizin kıyımı başladı. Ne desek, ne yapsak yine kulak asan olmadı. Zeytin ağaçlarımız katlediliyor. Çok üzülüyorum. Yazıklar olsun.

Hem vicdandan hem akıldan yoksun insandan yana da umudum kalmadı artık. Doğayı şuursuzca yok ederken bindiği dalı kestiğini unutuyor. Tüm dünyada durum aynı. Doğa bitiyor. Sonumuz hayır ola. #zeytinimedokunma #zeytinliktaşınmaz”

Zeytinlik alanların, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliği’nde yaptığı ve kamuoyunda ‘Tırpan yasası’ olarak adlandırılan değişiklikle madencilik faaliyetlerine açılmasını CHP Meclis’e taşımıştı.

Araştırma önergesinde zeytinin, hem Anadolu’nun hem de dünyanın önemli bölümünde kadim bir ağaç olarak bilindiğini belirten Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Dünyadaki en kıymetli ağaçlardan birisi olarak görülen zeytin ağacının diğer bir adı da ölmez ağacıdır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Maden Yönetmeliği'nde değişiklik yapmasıyla zeytinlik alanlar yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Oysa son 25 yılda tam 7 kez zeytin ağaçlarının zararına teklifler Türkiye Büyük Milet Meclisi’nde kabul görmemişti” demişti.

“AĞAÇ KATLİAMININ ÖNÜ AÇILDI”

Bilim insanları ve üreticilerin genel görüş ve kabulüne göre zeytin ağaçlarının taşınmasının çok daha fazla zararlı olabileceğinin altını çizen Antmen şunları söylemişti:

Yapılan yönetmeliğe göre maden faaliyeti yapılacak alanlardaki zeytin ağaçları taşınacak. Taşıma işlemi ne kadar hassas yapılırsa yapılsın zeytin üretimine ve ekosisteme zarar verir. Ayrıca bu iktidar ne kadar inşaat ihalesi verdiyse güya ağaçlar taşınacaktı.

İstanbul’da üçüncü köprü yapılırken taşındı mı? Bursa İzmir yolu yapılırken taşındı mı? Ankara Niğde yolu yapılırken taşındı mı? Hayır. Yüz binlerce ağacı kestiler. Maalesef geri dönüşü de artık mümkün değil. Ağaç katliamının önü açıldı.

İşte o fotoğraflar:


Kaynak: Odatv.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son anket sonuçları.... Bahçeli grup toplantısında ne söyledi... Yangınzedeler için gönderilen konteynerlere... İmam kızından şok ifadeler