Ana Sayfa
27 Nisan 2021 ( 503 izlenme )
Reklamlar

Korona olan kamu çalışanına ceza

Korona olan kamu çalışanına ceza
Bartın Valiliği kamu çalışanları ve öğretmenleri Kovid19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit eden resmi yazı gönderdi...

Bartın Valiliği kamu çalışanları ve öğretmenleri Kovid19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit eden resmi yazı gönderdi. 

Japonya, Kovid19 tedavisinde bir ilacın daha kullanımına onay verdi |  ŞARKUL AVSAT

Bartın Valiliği, Bartın Vali yardımcısı imzasıyla 21 Nisan'da gönderdiği resmi yazıda, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı veya pozitif olmaları durumunda, durumlarının sorgulanmasını, gerekçeleri yeterli görülmeyen personele disiplin işlemi yapılmasını istedi. Bartın EğitimSen Şube Başkanı Sedat Bora "Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın demek yasal değildir. Pandemiden halkı sorumlu tutmaktır" diyerek tepki gösterdi.

VALİ YARDIMCISI DİSİPLİN İŞLEMİ İSTEDİ

21 Nisan 2021 tarihli yazıda, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların herhangi bir şekilde temaslı veya pozitif olması durumunda sorumluluk sayıldıkları ve bu kişilerin kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanması gerektiği bildiriliyor. Yazıya göre, “Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında amirlerince disiplin işlemi yapılması” isteniyor.

Evrensel’de yer alan habere göre konu hakkında açıklama yapan Bartın EğitimSen Şube Başkanı Sedat Bora duruma tepki gösterdi. Bora, “Bartın’da ilgili kurumlar pandemi döneminde gerekli önlemleri almamışlardır. Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına aşı yapılmamış, uzaktan çalışma uygulamalarına geçilmemiş, tüm okullar 2 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime açılmış ve pandemiye davetiye çıkarılmıştır. Gerekli önlemler alınmadığı için Bartın’da pandemi hızla yayılmış ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak rekora ulaşmıştır” dedi.

"YASAL GEÇERLİLİĞİ YOK, KARARDAN VAZGEÇİN"

Sağlık Bakanlığının Kovid19’la mücadele eden doktorlara hastalığa yakalandıklarında Kovid19’un meslek hastalığı sayılabilmesi için hastanede yakalanmış olmasını kanıtlamasını istendiğini hatırlatan Bora, "Şimdi de Bartın Vali yardımcısı Bartın’da kamu çalışanlarını ve öğretmenleri Kovid19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit etmektedir. Söz konusu yazı kamu yönetimi ve eğitim yönetimi açısından hiçbir bilimsel veriye ve usule uymamaktadır. Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir. Bu tehdit ülkemizde son dönemlerde gördüğümüz yaşanan baskıcı, ben yaptım olducu ve yasa tanımazcı bir anlayışın yerel tezahürüdür. Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın demek yasal değildir. Pandemiden halkı sorumlu tutmaktır. Yasal geçerliliği bulunmamaktadır. Bu karardan vazgeçilmesi çağrısı yaparak, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla belirtiriz" diye belirtti. 

Kaynak: Odatv.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mansur Yavaş'tan kimsenin çökemeyeceği kart AKP’li eski belediye başkanından Bomba sözler Hakan Ural'dan tepki çeken sözler Sedat Peker'den bomba Altındağ açıklamaları