Ana Sayfa
20 Ocak 2022 ( 594 izlenme )
Reklamlar

Nagehan Alçı Erdoğan'ı sildi..

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Başbakanlık modeline geçilecekse şimdiden hazırlıkların başlaması gerektiğini ifade etti.


Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Taliban'ın kontrolüne geçen Afganistan gibi bir örneğin ardından laik bir ülkenin önemini çok daha iyi anladığını kaydetti.

Dindar bir Müslüman olan Tayyip Erdoğan’ın Kahire’ye gittiğinde Mısır’a ve tüm İslam dünyasına hitaben 'Laik devlet modelinin benimsenmesi şart' demesi ve siyasal İslam rejimine karşı çıkmasını daha iyi kavrıyorsunuz" ifadesini kullanan Alçı, Türkiye'deki sorunların hiçbirinin çözülemez olmadığını fark ettiğini belirtti.

Nagehan Alçı'dan 'ayrılık' iddiasına yanıt: Çocuklara söz verdim  Tele1

Alçı, "Elbette aksayan çok şey var, demokratik hukuk devleti olmayı hala başaramadık. Ama güçlü bir devletiz. Bir geleneğimiz var. Bir millet olmayı başarmışız. Ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyoruz ama kendi ayaklarımızın üzerinde durabiliyoruz. Bunların her biri çok kıymetli" dedi.

"CUMHURBAŞKANI YETKİSİZ OLMALI"

2023’te yapılacak seçimin zorlu olacağını belirten Alçı, "Başbakanlık modeline geçilecekse şimdiden hazırlıklar başlamalı. Tam yetkisiz ve tamamen sembolik Cumhurbaşkanlığı makamı anayasal olarak planlanmalı. Eski parlamentarizmden farklı olarak Cumhurbaşkanı kesinlikle tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı. Cumhurbaşkanlığı devletin ve milletin birliğini temsil etmeli ve yeniden Çankaya’ya taşınmalı" ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ SAVUNMUŞTU

Nagehan Alçı, Başkanlık sistemine geçmeden bu sisteminin faydalı olacağını yönelik görüşlerde bulunmuştu.

İSTİKTAR İÇİN EVET

Güçlü lideri olan bir ülkenin istikrarı da beraberinde getireceğini kaydeden Nagehan Alçı Milliyet'teki 12 Nisan 2017'deki  yazısında şunları söylemişti:

“İstikrar ve icraat başlıkları ise bence Ak Parti’yi esas anlatan ve referandumun neyi amaçladığını göstermesi açısından en temel noktalardı. İstikrar güçlü, tek parti dönemlerinin ülkeye neler kazandırdığını göstermek için kilit kavram. Nitekim Ak Parti hükümetlerinin başarısının olmazsa olmazı bu kavram. İstikrar sayesinde 2002’den beri ‘İcraat’lar yapılabildi, ülke bu kadar ilerleyebildi. Ak Parti cephesi 1 olumsuz, 2 olumlu çağrışım üreten kavramı kampanyasının odağına koydu. ... Bu tabloya bakacak olursak, pazar günü sandıkta mevcut sistemi muhafaza etmeye karşı güvenlikistikrar ve icraatı artırmayı vaat edeni oylayacağız.”

Kaynak: Odatv.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar barıştı... Menzilcilerin deprem sohbeti sosyal medyanın yeniden gündeminde İmamoğlu kazandı Son seçim anketi