Ana Sayfa
19 Şubat 2022 ( 1665 izlenme )
Reklamlar

Tarkan’ın şarkısı dünya gündemde

Tarkan’ın 17 Şubat Perşembe günü yayınladığı ‘Geççek’ şarkısı dünyaya yayılmaya devam ediyor.

Romanya’ dan Agerpres’in haberinde yer alan Tarkan yorumu şu şekilde yazıldı:
“Türk megastarı Tarkan'ın "ıstırabın" sonunu vaat eden yeni şarkısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan rejimi karşıtları tarafından yaygın olarak dağıtılan bir seferberlik şarkısı haline geldi."Geççek" şarkısının sözleri, ülkedeki ekonomik krizi, neredeyse yüzde 50'lik bir enflasyonu ve gençlerin bakış açısı eksikliğini yansıtıyor. 19 yıldır iktidarda olan Türkiye'nin güçlü adamının adı ve işlevi ne şarkıda geçiyor, ne de işlevi.”
Romanya haber sitesi,”Almanya'da Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve 14 yaşında Türkiye'ye gelen 49 yaşındaki şarkıcı, son dönemde çevreci çalışmalarıyla da tanınıyor.” diye devam etti.

Tarkan Geççek için ne dedi? Tarkan Geççek şarkısını kime yazdı?
Londra merkezli olan haber sitesi The New Arab sitesi, ‘Megastar’ın hiti Türkiye’de ses getirdi’ başlıklı haber yazdı. 
The New Arab’ın haberinde yer alan Tarkan yorumu ise şu şekilde:
“Türkiye'nin pop yıldızı Tarkan'ın acısının sona ermesiyle ilgili yeni bir şarkı, ekonomik olarak hırpalanmış ülkede viral hale geldi ve muhalefetteki birçok kişi tarafından paylaşıldı. Türkiye’nin en tanınmış pop yıldızlarından birinin acısının sona ermesiyle ilgili yeni bir şarkı, ekonomik olarak yıpranan Türkiye’yi ele aldı. Muhalefet partileri, Twitter’daki sözlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidarının sonunun yakın olduğunu ima etmek için kullanarak şarkıyı hızla bir miting çığlığı olarak kabul etti. Megastar Tarkan'ın "Geccek" şarkısı, perşembe günü YouTube'da yayınlanmasından kısa bir süre sonra sosyal medyada viral oldu.”


Fransız haber sitesi Lessentiel’in haberinde yer alan “Tarkan'ın vuruşu Erdoğan karşıtı marş oldu” başlıklı haberinde Tarkan yorumu ise şu şekilde:
“Türk megastarının yeni hiti, Recep Tayyip Erdoğan rejimine karşı çıkanlar tarafından yaygın olarak paylaşılan bir miting şarkısı haline geldi. Türk yakışıklısı Tarkan 1997'de çıkardığı "Şımarık” şarkısının unutulmaz yorumcusu Tarkan, "her şeyin bir sonu var" ve "tüm bu ıstıraplar da eninde sonunda geçecek" nakaratıyla güvence veriyor. “Geççek”in sözleri, enflasyonun %50'ye yakın olduğu ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizi ve gençlerin beklentilerinin azalmasını yansıtıyor. On dokuz yıldır iktidarda olan Türkiye'nin güçlü adamının adı ne şarkıda geçiyor ne de işlevi. 2003'te Başbakan, 2014'te Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, Haziran 2023'te yeniden seçilmeyi planlıyor. 
Twitter'da, Washington'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde pop kültür uzmanı olan akademisyen Lisel Hintz, “Tarkan, özellikle gençlik ve cinsiyet şiddetine karşı attığı tweetlerde politize oldu: şimdi protesto kampına katıldı.
Almanya'da Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve 14 yaşında Türkiye'ye gelen 49 yaşındaki şarkıcı, geçtiğimiz günlerde çevreci savunmasıyla da dikkat çekti. “Öpücük şarkısı” özellikle Avrupa ve Japonya'da milyonlarca kopya sattı.”
 

Çeviri:  Burçin Uysal 

Kaynak :Odatv.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı Aldığı Huzur hakkı belli oldu Erdoğan’ın çocukluk arkadaşından Deniz Gezmiş anması MHP’li vekilin oğluyla ortak çıktı