Ana Sayfa
09 Ağustos 2021 ( 198 izlenme )
Reklamlar

Yangınzedeler için gönderilen konteynerlere...

Türkiye yaklaşık 15 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Yangınlarda binlerce hektarlık alanlar yanarken yerleşim yerlerine ulaşan yangın bölge halkının evini küle çevirdi. Marmaris’te evsiz kalanlar için bölgeye konteynerler gönderildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilk işi ise elektrik saati takmak oldu.

Muğla Marmaris’in köylerinde evleri yanan mahalle sakinleri, hem iş hem de yanan evlerinin yeniden inşası konusunda endişeli. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ekiplerince bölgelerde inceleme yapıldı ve yanan evlerin yeniden inşa edileceği açıklandı. Fakat bölge sakinleri, kendilerinin fikirlerinin alınmadığını, tek tip tasarlanan evlerin bu bölgeye uygun olmadığını söylüyor.

Tasarlanan köy evleri, yaşam alanı, ahır, depo, bahçe bölümlerinden oluşuyor ve iki katlı. Fakat Osmaniye ve Bayır Mahallesi’nde yaşayanların önemli bir kısmı 5060 yaşın üzerinde. Bu nedenle giriş katında ahır, ikinci katta evin olduğu bir tasarımın uygun olmadığını, birçok kişinin merdivenleri inip çıkmakta zorlanabileceği belirtiliyor.

İLK İŞ ELEKTRİK SAATİ: NEDEN ÜCRETSİZ SAĞLANMIYOR?
Medyascope’tan Fırat Fıstık ve Sedat Elbasan’ın haberine göre, 
sürekli olarak vatandaşlardan, sivil toplum kuruluşlarından destek geldiğini söyleyen bölge sakinleri, 2 bin liralık bir yardım yapıldığını, 50 bin liraya yakın bir yardım sözünün de verildiğini söylüyor.

Bir başka önemli gelişme ise yanan evlerin yanına yerleştirilen konteynerler. Bu konteynerler, evleri yanan köylülerin kısa süreliğine kalması için bölgeye konuldu fakat köyün eski muhtarı olan ve yangında evi yanan Hasan Aydın, devletin ilk işinin konteynerlere elektrik saati takmak olduğunu belirtiyor: “Buraya konteyner koydular, iyi hoş ama ilk işleri elektrik saati takmak oldu. Daha yangının üzerinden bir hafta geçmemiş, devletimiz kaçak elektrik kullanmamızı önlemenin derdinde. Elbette kaçak kullanmayalım fakat her şeyimizi kaybetmişiz. Bu durumda neden bu ücretsiz sağlanmıyor?

kaynak:yenicaggazetesi.com.tr

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sedat Peker’in kardeşinden şok ifade Çiftçiler AKP binası önünde isyan etti CHP'li Özkoç açıkladı İmamoğlu bugüne ait hastalık ölüm sayısını açıkladı